plakat sbirka knih

Vajíčková fyzikální dílna přinesla zábavu i poučení

Ve středu 16. dubna 2025 proběhla na naší škole netradiční akce – Vajíčková fyzikální dílna. Dílna byla otevřena pro všechny žáky školy a nabídla deset zábavných a zároveň poučných pokusů, v nichž hrály hlavní roli vařená i syrová vejce.
Žáci si mohli například vyzkoušet, jak se vejce chová při točení, jak se liší jeho váha ve slané a obyčejné vodě, a proč se syrové vejce někdy zvládne "zázračně" nerozbít ani při velkém tlaku. Vrcholem celé dílny byla střelba ze vzduchovky na vařená a syrová vejce – tento pokus zaujal zdaleka nejvíce a vyvolal velké nadšení i překvapení nad rozdílnými výsledky.
Ačkoliv účast nebyla veliká, atmosféra byla velmi příjemná a žáci si dílnu skutečně užili. Kromě legrace si odnesli i řadu poznatků o vlastnostech materiálů, síle, tlaku či hybnosti – to vše hravou a srozumitelnou formou.

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, a už teď se těšíme na další fyzikální dobrodružství!

Jan Stodola, Monika Rambousková

Geografická olympiáda

V letošním školním roce byla tradiční zeměpisná olympiáda přejmenovaná na geografickou olympiádu. Jinak vše zůstalo při starém - soutěží se ve třech kategoriích - A (6. ročníky), B (7. ročníky), C (8. a 9. ročníky), po školním kole následuje kolo okresní a poté krajské.

Školní kolo letos proběhlo 16. prosince 2024 a setkalo se s nebývalým zájmem - 83 žáků druhého stupně řešilo geografické úkoly. Nejlepší v kategorii A byla Justýna Bednářová (6.A), v kategorii B Ondřej Jandl (7.A), v kategorii C Adam Pavliš (8.A). 

Tito tři se účastnili 19. února 2025 i okresního kola. Nejlépe si vedla Justýna Bednářová, která obsadila 5. místo. Ondřej Jandl byl 8. a Adam Pavliš 9.

Kabinet zeměpisu

Ptačí den

V pátek 11.4. si 2.C uspořádala třídní projekt „Ptačí den“. Nejprve jsme se ráno vydali do školních dílen, kde jsme si ze dřeva vyrobili ptáčka. Vyzkoušeli jsme si vrtat vrtačkou, brousit, vázat uzle a lepit tavnou pistolí. Děkujeme za pomoc a ochotu panu učiteli Kubovi Novotnému. Potom jsme se odebrali zpět do třídy, kde jsme se věnovali poznávání ptáků, poslouchání jejich zpěvu, pozorování čápů a jejich snůšky, matematickým spojovačkám a dokreslovačkám, ale i osové souměrnosti. Den jsme zakončili antistresovou omalovánkou. Děti odcházely s pocitem, že se vůbec neučily, i když ve skutečnosti se toho naučily víc než jindy.

Děti z 2.C, tř. uč. M.Báčová, as.T Jandová

Fyzikální výstava Kouzla našeho světa

V březnu a dubnu se žáci vybraných tříd 7. až 9. ročníku vydali na výstavu Kouzla našeho světa, která se konala v prostorách regionálního muzea. Výstava se zaměřovala na fyzikální jevy, které běžně vnímáme kolem sebe – a ukázala nám, že fyzika rozhodně nemusí být jen učebnice a vzorce.
Celá expozice byla koncipována jako interaktivní zážitek. Žáci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet různé pokusy a experimenty – od optických klamů přes hru se zvukem a světlem až po principy magnetismu a elektrické energie. Největší úspěch mělo tzv. "zrcadlové bludiště", kde si každý mohl ověřit, jak snadno nás mohou smysly zmást.
Výstava hravou formou přibližovala fyzikální zákony tak, aby byly pochopitelné a zábavné pro všechny věkové kategorie. Velkou výhodou byla možnost se všeho dotýkat, zapojit se do pokusů a stát se na chvíli malým vědcem či vědkyní. Výstava přesně naplňuje svůj podtitul - přírodní vědy hravě a názorně dle citátu „gram praxe je lepší než tuna teorie“.

Žáci si návštěvu výstavy velmi užili, odnášeli si spoustu zážitků i nových poznatků. Výstava rozhodně probudila jejich zájem o svět vědy – a my věříme, že některé z nich možná inspirovala k budoucí vědecké kariéře!

MATIKA V POHÁDKÁCH ANEB EVROPSKÝ DEN MOZKU

V březnovém týdnu, kdy byl 11.3. Evropský den mozku, se třeťáci věnovali projektu, který si nazvali Míti Filipa. Děti se ocitly v pohádkovém městě Biland, kde pracovaly s A, B, C … groši, které používaly v binárních operacích. Také byly na ostrově, který měl 2 země, každá země měla 3 hory, na každé hoře byly 4 hrady, pod každým hradem bylo 5 měst … až se dostaly k 10 cukřenkám, o nichž se dočetly v knize Pohádka z cukřenky od japonského spisovatele. Pokoušely se představit si a někteří i vypočítat, kolik takových cukřenek bylo v pokoji, městě či na celém ostrově. Děti pracovaly každý podle svých matematických dovedností a schopností v řádech 100, 1000 a někteří nadšenci se dobrali dokonce k šesti i vícemístným číslům. Společně hledaly různá řešení a společně si také ostrov vytvořily, kam se pokusily zaznamenat co nejvíce objektů z této pohádky.

A jak pohádka dopadla? Děti objevily matematický zlepšovák, který by čekaly spíše v českém jazyce než v matematice. Ano, byl to vykřičník!

Tyto momenty, kdy děti samy objevují, s nadšením tvoří a spolupracují, jsou velmi cenné a radostné. Děti si celý týden projektu nejen užily, ale snad byl i přínosný a motivující do dalšího vzdělávání.

Včeličky

plakat vejce

Školní volejbal

kvokvo1Děvčata z naší školy prošly úspěšně oblastním kolem a okresním kolem ve volejbale. Obě tato kola vyhrála. Krajské kolo se konalo v Holicích. Odtud jsme přivezly krásné stříbrné medaile. Reprezentovaly: Pešavová B. 9.A, Machová E. 9.B, Bulvová Z., Procházková E. 8.C, Procházková K. 8.A, Balášová E. 7.A, Neudertová Z., Bednářová J. 6.A.

Robotika a IT do škol – výuka s odborníkem

Naše škola využila nabídky zapojit se do projektu pořádaného MAS POLIČSKO z.s.
Ve dnech 9. – 11. dubna proběhla v naší škole výuka informatiky čtvrťáků pod vedením odborníka pro robotiku paní H. Šandové z Půdy v Městské knihovně Polička. Malí informatici ze 4.A, B, C a D si rozšířili svoje digitální kompetence při programování robotů v aplikaci CODE123 VEX. Získané dovednosti budou dále rozvíjet při informatice i mezipředmětově - v matematice, jazycích, vlastivědě a přírodovědě. Děkujeme za obohacení výuky.

ju

Další úspěch našich žáků v chemii v krajském kole Chemické olympiády

27. 3. 2025 se v Hradci Králové na Katedře chemie Přírodovědecké fakulty UHK konalo krajské kolo Chemické olympiády. Po velmi úspěšně zvládnutém  okresním kole si postup do kraje vybojovali tři žáci - Tereza Cacková, Tomáš Andrlík a Jaroslav Jaška. Soutěž zvládli na výbornou, v konkurenci 17 soutěžících především z gymnázií obsadili skvělá umístění. Tereza Cacková – 3. místo, Jaroslav Jaška – 6. místo, Tomáš Andrlík – 10. místo. Všichni se stali úspěšnými řešiteli a prokázali skvělé teoretické i praktické dovednosti.

Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Matematický klokan

V letošním školním roce připadlo školní kolo Matematického klokana na pátek 21.3.2025. Naše škola se opět zapojila do všech kategorií: Cvrček, Klokánek, Benjamín a Kadet. Celkem se této soutěže zúčastnilo 326 žáků naší školy. V kategorii Cvrček se umístili na prvních třech místech tito žáci: 1. Beáta Klimešová z 3.A (84 b), 2. Maximilián Kamenický z 3.B (82 b), 3. Markéta Kadidlová z 3.A (79 b). V kategorii Klokánek bylo následující pořadí: 1. Jolana Klimešová (114 b) z 5.A, 2. Ondřej Kotek ze 4.B (101 b), 3. Lada Klimešová z 5.B (97 b). V kategorii Benjamín nejlépe obstáli: 1. Martin Lněnička (99 b), 2. Filip Chmel (95 b) a 3. Václav Flídr (78 b), všichni jsou žáci 7.A. V kategorii Kadet bylo následující pořadí. 1. - 2. místo Pavel Bouška a Jaroslav Jaška (101 b) a 3.místo Adéla Fliédrová (93 b), všichni jsou žáci z 9.A.

Gratulujeme!

Copyright © 2025 ZŠ Masarykova Polička. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

Počet návštěv - Dnes: 22 | Včera: 76 | Týden: 212 | Měsíc: 1285 | Celkem: 316462