Hurá na cesty!

V rámci tématu vlastivědy "Cestujeme po Evropě" se z nás na chvíli stali cestovatelé. Vyrobili jsme si kufr plný informací o vybrané zemi a lákali jsme ostatní co nejlepší prezentací. K moři, za poznáním, na hory ... měna, jídlo, vlajky, známé osobnosti ... a mnoho dalších zajímavostí. Tak se třeba můžeme těšit o prázdninách! 

Šťastnou cestu přeje 5.A

Vegetativní rozmnožování rostlin

V průběhu měsíců května a června navštívili žáci 4. tříd Centrum technického vzdělávání Půda Městské knihovny v Poličce, kde se zúčastnili přírodovědného programu s názvem Vegetativní rozmnožování rostlin.

Program byl rozdělen na teoretickou a praktickou část. V teoretické části se žáci dozvěděli základní informace o způsobech vegetativního rozmnožování a prohlédli si zástupce rostlin, které můžeme těmito způsoby rozmnožovat. Mohli jsme vidět např. jahodník obecný, pýr plazivý, lilek brambor, česnek kuchyňský a další.
V praktické části prozkoumali pod mikroskopem jednotlivé části těl rostlin a vyzkoušeli si řízkováním namnožit africkou fialku, kterou si pak následně odnesli do tříd. Nyní tak máme možnost pozorovat postupné rozrůstání kořínků a doufáme, že si vypěstujeme novou rostlinku.

Program byl velice zajímavý a těšíme se příští rok na další.

Angličtina – brána na trh práce otevřena

440941321 1104932267281534 3307597617493606964 n441577526 1000619488323605 5082143637030110134 n13. 6. 2024 jsme pro 8. ročníky domluvili schůzku s bývalým žákem naší školy, který na základě svých zkušeností žákům ukázal, jak je znalost anglického jazyka nezbytná. Martin nám vyprávěl o úplných začátcích s anglickým jazykem, prvních zkušenostech s použitím jazyka v praxi, s nutností posunout své jazykové znalosti na takovou úroveň, aby mohl dělat práci, kterou chtěl, o možnostech cestování a svobody, kterou člověk má, když zná anglický jazyk, možnost založit si svoji vlastní firmu v anglicky mluvící zemi a dokonce se stát občanem této země. Martin pobýval několik let v Londýně a procestoval kus světa. Vždy se musel spoléhat sám na sebe a na svoji úroveň anglického jazyka. Celá beseda byla vedena v angličtině, která byla k nerozeznání od rodilého mluvčího. Žáci, tak kromě mnoha rad, nových informací a zajímavostí, měli možnost vyzkoušet své dovednosti v anglickém jazyce, jak poslechové, tak i komunikační, neboť během besedy byl prostor s Martinem komunikovat. Ještě jednou děkujeme za přínosnou zkušenost a věříme, že chuť do učení se anglickému jazyku u žáků ještě vzroste.

Vyučující anglického jazyka

Exkurze Dlouhé stráně

4.6.2024 jsme se vydali na zeměpisno - fyzikální exkurzi do Dlouhých strání. V osm hodin jsme vyjeli směr Dlouhé stráně, cesta v autobuse trvala cca 2 hodiny. Po příjezdu do Koutů nad Desnou nás čekala přestávka v podobě svačiny. Po přestávce jsme se vypravili na menší procházku lesem a podél řeky. Viděli jsme chaloupku U Dvou ježibab a také nádherný tok říčky, někteří z nás teplotu vody vyzkoušeli na vlastní kůži, paní učitelky po rozmýšlení nakonec vodu nezkusily:-). Po procházce jsme nastoupili do autobusu, který nás vzal do elektrárny. Prohlídku elektrárny jsme začali virtuáně za pomocí virtuální reality. Po filmu jsme se šli nahlédnout do samotné elektrárny. Po prohlídce jsme se autobusem vydali nahoru na horní nádrž. Bohužel když jsme dorazili nahoru byla strašlivá mlha a my viděli sotva na krok, takže náš výhled byl omezen. Nemohli jsme vidět Praděd ani Sněžku, které bychom za jasného počasí viděli. Praděd jsme viděli alespoň ve VR:-). Po procházce na horní nádrži jsme se vyjeli zpět domů. Cestu zpátky nám zpestřily písničky vymyšlené umělou inteligencí:-). Počasí v Koutech nad Desnou bylo docela dobré, tak jsme ani nezmokli. Exkurzi jsme si moc užili, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací.

Jana K.

Mc Donald´s cup 1. kategorie (1. – 3. třída)

img 7673Dne 13.5.2024 se konalo krajské finále školního turnaje Mc Donald´s cup v Pardubicích na bývalém druholigovém stadionu Pod Vinicí. Už úvod a slavonostní zahájení vnesklo do turnaje skvělou atmosféru, která se poté přelila na všechny hráče a hráčky. Naše škola se do krajského finále dostala po dlouhých letech a určitě neudělala ostudu. Žáci 1. – 3. ročníku obsadili 4. místo. Nutno podotknout, že je to 4. místo z celého Pardubického kraje. 3. místo nám uteklo o jeden jediný bod, kdy jsme v posledním zápase 10 vteřin před koncem vedli o jeden gol, ale nakonec jsme ještě inkasovali a zápas skončil remízou. 10 vteřin nás dělilo od krásného 3. místa. Bohužel, ale i takový je fotbal. Věřím, že si tato parta dětí v příštích letech bude mít šanci okusit znovu tento finálový turnaj a poprat se třeba i o svátek fotbalu v podobě republikového finále. Velké poděkování patří celé škole, která nás do tohoto turnaje přihlásila, dále organizátorům turnaje a hlavně hráčům a hráčkám naší školy, za vzorné reprezentování naší školy. Jako odměna jistě bylo setkání s ligovým hráčem FK Pardubice Michalem Hlavatým (nyní i v širší nominaci České reprezentace na EURO) a také maskotem Pardubického týmu – Perníčkem.

Budeme se těšit na další ročníky!                                                                                 Autor článku: Martin Opina

ZEMĚPISNÁ EXKURZE TŘÍDY 6.C

img20240520122233V pondělí 20. května 2024 se třída 6.C společně s třídou 6.D vydala na zeměpisnou exkurzi. Ráno jsme vyrazili z parkoviště u hotelu Opus autobusem směrem Čachnov. Tam jsme dostali pracovní listy, které jsme během cesty postupně vyplňovali.

Po červené turistické značce jsme se dostali až k loveckému zámečku Karlštejn. Po svačině jsme pak společně pokračovali směrem na Rybenské Perníčky, kde jsme obdivovali skalní útvary. Cestou jsme kousek zabloudili, ale cestu jsme si zpříjemnili šiškovou bitvou. Zažili jsme tam i malé dobrodružství, kdy někteří z nás spadli do vykopané jámy. Během cesty lesem jsme pozorovali okolní krajinu, práci lesníků a došli jsme až k hostinci Hlučál v Pusté Rybné. Aby nám cesta rychleji ubíhala, zpívali jsme si známé písničky.

Odevzdali jsme pracovní listy, na kterých jsme odpovídali třeba na otázky: Kam vedou koleje nebo Kolik kilometrů jsme ušli. 
Počasí bylo příjemné, akorát na výlet. V Pusté Rybné na nás čekal autobus, který nás odvezl zpět do Poličky. Výlet jsme si užili a budeme na něj určitě vzpomínat.

Žáci 6.C

Děti bez úrazu

Ve čtvrtek 23.5.2024 se žáci 4. tříd zúčastnili programu Děti bez úrazu. Během dopoledne si ve skupinách mohli vyzkoušet základní ošetření zlomené ruky, zajistit první pomoc pro člověka v bezvědomí včetně přivolání záchranné služby. Na jiném stanovišti si zopakovali povinnosti cyklisty, povinnou výbavu jízdního kola, dopravní značky a pravidla silničního provozu. Na závěr si prověřili své znalosti testem z dopravní výchovy. Nedílnou součástí byla prohlídka a rozhovor s pracovníky Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje v Poličce. Všem se program velice líbil. Děkujeme.

Moje Polička a exkurze Svojanov 3. ročník

Ve třetím ročníku věnujeme v předmětu Svět poznání velkou část roku poznávání místopisu Poličky a okolí. V rámci výuky jsme si objevovali historii našeho města a navštívili historické expozice v CBM. Zde jsme si prohlédli zakládající listinu našeho města a také si vyzkoušeli historické kostýmy, brnění i zbraně. Také jsme se prošli po ochozech městských hradeb a prohlédli bašty a místa, kde obránci naše město střežili. V historickém centru města jsme pátrali po významných poličských rodácích a též poznávali přírodu v našem městě v naučném parku u hradeb. Při poznávání jsme plnili mnoho píditelských úkolů a tím jsme znalosti dále prohlubovali. Už v 1. třídě jsme navštívili památnou Lukasovu lípu v Telecím a letos, na závěr našeho projektu, jsme se vydali na hrad Svojanov. Strašidla jsme sice nepotkali, ale trochu odvahy jsme potřebovali při výstupu na hlásku, kde nám byl odměnou nádherný výhled. Poutavý výklad pana průvodce po celém hradě a domě zbrojnošů nás také velmi zaujal a nezalekli jsme se ani při vstupu do mučírny. Počasí nám přálo a výlet se vydařil. Během celého projektu jsme poznali mnoho nového o našem městě.

Pohár rozhlasu

23 5 2024 komplet sestava krajTradičního atletického meetingu – Pohár rozhlasu – jsme se v obvodním kole zúčastnili ve všech čtyřech kategoriích určené pro žáky druhého stupně. Na tomto atletickém meetingu naši mladí atleti uzmuli jednu stříbrnou a tři zlaté medaile, což je katapultovalo do okresního kola, které se konalo v Litomyšli. Zde na naše žáky čekala již mnohem silnější konkurence. Ovšem i zde naši svěřenci předvedli velmi kvalitní výkony, když starší žáci a mladší žákyně vybojovali shodně druhé místo a mladší žáci a starší žákyně dokonce dosáhli na prvenství ve svých kategoriích, což vzbudilo nevídaný obdiv k naší škole mezi pořadateli.
Krajského kolo, které se následně konalo v Chrudimi, již bylo mnohem náročnější, ale i tak to starším žákyním nakonec „cinklo“ a odvezly si bronzové medaile.
Za zmínku jistě stojí nadprůměrné výkony naší nadějné atletky Lucie Jílkové a krajské vítězství Martina Baumruka ve vrhu koulí.
Všem našim mladým atletům děkujeme za kvalitní výkony a vzornou reprezentaci naší školy.

Prvňáčci a deváťáci uklízeli …

V pátek 19.4. jsme se zúčastnili akce ukliďme Česko. V rámci této akce jsme se též zúčastnili vrstevnického programu s 1.C. Program byl na celé 4 hodiny. Ráno jsme začali společnými aktivitami v 1.C zaměřené na třídění odpadu a od deseti hodin jsme společně uklízeli okolí školy.

Začali jsme videem prasátko Peppa Recyklace, které se prvňáčkům moc líbilo. Potom jsme si společně popovídali o třídění odpadků a barvách kontejnerů, prvňáci nás svými znalostmi mile překvapili. Na znalosti o třídění odpadků dostali pracovní list a kartičky, cílem bylo správně zařadit, kam by odpadek vyhodili. Do celého programu byly zařazovány písničky na danou tématiku. Nejvíce se prvňáčkům líbila závěrečná písnička Popeláři od Míši Růžičkové, na kterou si za pomocí Zuzky, Davida a Verči zatancovali. Dětem se líbila tak, že tancovali 3 krát.

Po svačině jsme se vydali uklízet. Vyrazili jsme kolem školy, evangelického kostela, MŠ Čtyřlístek a dál nahoru na sídliště. Sebrali jsme spousta odpadků a akci jsme si moc užili. Prvňákům to sbírání opravdu šlo :) Setkání s našimi kamarády se neslo v přátelském duchu. 

Jana K.

Biologická olympiáda

Tak jako každý rok, i letos, se žáci naší školy mohli účastnit biologické olympiády. Ze školního kola z prvních třech míst postoupili v kategorii D (6. – 7. ročník) Mariana Jánová, Elena Balášová a Matyáš Lipek, v kategorii C (8. – 9. ročník) Adéla Fliedrová, Vratislav Laška a Tomáš Andrlík.

Následovalo okresní kolo v Litomyšli, ze kterého postoupila Adéla Fliedrová do kola krajského, kde v silné konkurenci obsadila pěkné desáté místo. Všem zúčastněním gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy!

Copyright © 2024 ZŠ Masarykova Polička. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

Počet návštěv - Dnes: 1 | Včera: 51 | Týden: 159 | Měsíc: 542 | Celkem: 304166