Exkurze na Trading Centre – na škole nejen s rozšířenou výukou cizích jazyků

Vybraní žáci 8. ročníků měli 28. 2. 2024 možnost pod vedením vyučujících cizích jazyků navštívit střední školu v Litomyšli – Trading Centre (TC), která pro ně připravila skvěle zorganizované dopoledne. Měli jsme možnost se seznámit se školou díky profesionální prezentaci paní zástupkyně a 2 žákyň, které byly v rámci studia na studijním pobytu (Erasmus) v Barceloně. Žáci měli možnost navštívit reálnou výuku anglického a německého jazyka a okusit, jak náročné je studium po základní škole čeká. Škola má kvalitní vyučující, proto žáci neskrývali spokojenost a nadšení z výuky. Velmi kladně hodnotili živou a vtipnou hodinu německého jazyka, profesionální výuku anglického jazyka, kdy oba dva učitelé perfektně hovoří anglicky a studenti TC pružně reagují v komunikaci s nimi. Jsme vděční, že žáci naší školy měli možnost okusit atmosféru střední školy a začali přemýšlet, kterým směrem by se jejich budoucí studium mohlo dále ubírat. Ještě jednou děkujeme za milé a profesionální přijetí ze strany všech zúčastněných na Trading centre.

Za výuku cizích jazyků Mgr. Eva Kohutová a Mgr. Hana Spálenková.

Divizní finále ve futsale 6. – 7. tříd

4b7fa3a7 4bc0 4bc8 9e5d c7915f270edeBěhem prosince se odehráli dvě kola futsalového turnaje 6. a 7. ročníku základních škol. Naši žáci se v prvním turnaji utkali se ZŠ Bystré a po velmi dramatickém zápase, jsme nakonec dokázali zvítězit 4:3, gólem v posledních 20 ti vteřinách zápasu. Druhým našim soupeřem byla škola ZŠ Na Lukách. Očekával se opět zajímavý a těžký zápas. Nakonec se ukázala kvalita našich žáků a výsledek 3:1 nám zajistil postup do dalšího kola, která pořádala další postupující škola ze Svitav, ZŠ Sokolovská. Za účasti tří mužstev (ZŠ Masarykova Polička, ZŠ Lanškroun a domácí Sokolovská) se naši žáci toužili probojovat až do divizního finále. Už v prvním zápase po vítězství 3:1 nad Lanškrounem jsme udělali první krok k postupu, který jsme dovršili výhrou 4:0 nad domácí školou ze Svitav.

Na divizní finále jsme zajížděli do Hradce Králové. Našimi soupeři byla fotbalová škola Ohrazenice-Pardubice, fotbalová škola Hradec Králové a ZŠ Bystré. S prvními dvěma soupeři byl znát velký rozdíl, zejména v aktivitě, kvalitě a rychlosti. I přesto se naši hráči nevzdávali a snažili se soupeře potrápit. Ale ani poslední zápas se ZŠ Bystré se našim hráčům výsledkově nepovedl a tak jsme odjížděli z turnaje s prázdnou. I tak ale naši žáci vybojovali 4. místo ve finálovém turnaji Divize Východních Čech. Za řádnou reprezentaci naší školy patří poděkování žákům: Zděněk Soukal, Matyáš Charvát, Adam Šenk, Ondřej Vraspír, Ondřej Dittrich, Jan Dospěl, Matyáš Tichý, Karel Vobejda, David Jandera, Lukáš Augustín, Vendelín Doležal, Lukáš Tůma, Zdeněk Jílek.

Za polárním kruhem

Jaký je rozdíl mezi Arktidou a Antarktidou? Kdo jsou Inuité? Kolik stupňů Celsia může být v iglú? To je jen malý zlomek toho, co se minulý týden žáci 2.A a 2.B dozvěděli při projektovém vyučování. Převlečeni za nádherné Eskymáky si vytvořili lapbooky, seznámili se s polárními zvířaty, ukryli se před velkou zimou v iglú a ti nejodvážnější dokonce ochutnali sušené maso.

Víte, co znamená v inuitštině AIVIQ anebo co je INUKSUK? Pokud ne, tak se neváhejte zeptat našich malých cestovatelů, kteří se na dva dny ocitli za polárním kruhem.

TU 2.A a 2.B

Zeměpisná olympiáda

Ve čtvrtek 4. ledna se konalo školní kolo zeměpisné olympiády. Soutěžilo se celkem ve třech kategoriích. V kategorii A (6. třídy) se účastnilo celkem 10 žáků a vítězem se stal Ondřej Vraspír ze 6.A. V kategorii B (7. třídy) soutěžilo celkem 10 žáků a vítězem se stal Lukáš Fizer (7.D). V nejnabitější kategorii C (8. a 9. třídy) soutěžilo celkem 31 žáků a z celkového vítězství se nakonec radoval Tomáš Andrlík z 8.A. Vítězové jednotlivých kategorií si zajistili postup do okresního kola. Díky výsledku ze školního kola si postup do okresního kola zajistil i Michal Sotona (7.D).

Okresní kolo se konalo 21. února na Gymnáziu ve Svitavách. Zde byla konkurence již mnohonásobně větší a naši čtyři postupující se s velkou konkurencí popasovali více než dobře. Nejlépe si vedl Tomáš Andrlík v kategorii C, která byla nesmírně vyrovnaná, a celkově se umístil na výborném 5. místě. Nutno podotknout, že první dva soutěžící byli velmi odskočeni od ostatních a získali téměř plný počet možných bodů, což jen podtrhuje Tomášův skvělý výsledek. Na 10. místě se ve svých kategoriích umístil Ondřej Vraspír (kategorie A, 6. třídy) a Lukáš Fizer (kategorie B, 7. třídy). Michal Sotona potom skončil jen těsně na 12. místě. Všechny kategorie byly velice vyrovnané a o umístění skutečně rozhodovaly i půl body. Všem zúčastněným gratulujeme a děkujeme za velmi dobrou reprezentaci naší školy.

Jan Stodola

Navštívili nás lovci mamutů!

Dne 29. ledna 2024 proběhla na Masarykově základní škole v Poličce přednáška o lovcích mamutů. Přednášky se zúčastnily všechny 6. ročníky. Žákům přijel přednášet pan Pavel Radosta z Brna. Povídal například o tom, jak to chodilo v době lovců mamutů, ukazoval mnoho obrázků a četl úryvky ze své knihy Ztracen v zemi mamutů. Žáci si také mohli sáhnout na mamutí zub.

Leona Čoriová, 6.D

Divizní finále ve futsale 8.a 9. tříd

1a1b2c69 a937 4419 8d37 5efb2925c7a2V prosinci se odehrála první část futsalového turnaje žáků 8. a 9. tříd. Oblastní kolo hostila ZŠ Na Lukách a na nás čekali dva zápasy. První zápas proti domácí škole, očekával se tuhý boj, ale ukázala se naše kvalita a zkušenost. I přesto, že jsme v zápase prohrávali, si naši hráči zodpovědným výkonem došli pro vítězství 5:3. Druhý zápas proti ZŠ Radiměř byl v klidnějším tempu, za to v naší režii a výsledkem toho byla výhra 8:1. Po postupu nás čekalo okresní finále, které hostila krásná hala ve Svitavách za účasti 3 škol. ZŠ Masarykova Polička, ZŠ Česká Třebová a ZŠ Sokolovská Svitavy. Po výhrách 6:0 a 10:0 se naši žáci probojovali do divizního finále, které se konalo na „domácí půdě“ v Poličce. Opět za účasti 3 škol a to Fotbalová škola ZŠ Ohrazenice-Pardubice, ZŠ Moravská Třebová a ZŠ Masarykova Polička.

První zápas odehráli naši žáci proti soupeři z Pardubic. Přes vedení 1:0 ze začátku zápasu se nám nepodařilo vedení udržet, ba co víc, inkasovali jsme ještě do poločasu 2 góly a ve druhém poločase soupeř ještě přidal další 4. Ve druhém zápase byl našim soupeřem tým z Moravské Třebové a i přesto, že jsme už nemohli postoupit, musím pochválit přístup hráčů a odměnou bylo vítězství 3:1 a celkové 2. místo v divizním finále.

Pro některé hráče to byl poslední futsalový turnaj na základní škole. A i když se nám nepodařilo probojovat až do republikového finále, předváděli naši žáci skvělé výkony v tomto sportu a patří jím velký dík za reprezentaci po celou dobu jejich působení na naší škole. Poděkování patří žákům: Pavel Bouška, Martin Kastner, Stanislav Dospěl, Vít Pavlík, Jan Pavlík, Jan Báča, Filip Karlík, Filip Hájek, Jiří Konopásek, Dominik Trnka.

Martin Opina

„Máme rádi Česko!“

Během únorových dnů jsme se zabývali ve vlastivědě poznáváním krajů České republiky. V rámci tohoto tématu jsme tvořili pozvánky do našich oblíbených měst a míst. Ve skupinkách jsme pátrali po zajímavých informacích a zpracovali je formou plakátu. Každá cestovní kancelář se snažila na našem malém třídním miniveletrhu co nejlépe prezentovat. Delegáti se v týmu snažili spolupracovat a dokázali, že naše země je krásná….

H. Plšková a žáci 5.A

Lyžařský výcvik v Poličce

spolen 7.a 7.bspolen 7.c 7.dNaši žáci 7. ročníků se zúčastnili lyžařského výcviku v Poličce. Na svahu si lyžaři vedli úžasně a po skončení kurzu na sjezdovce nezbyl jediný nelyžař! Letos se vystřídalo na kurzech bezmála sto našich žáků a více než polovina bylo začátečníků. I tak se všichni naučili lyžovat a kurzy se obešly bez zranění.

Už teď se děti i instruktoři těší na výběrový lyžařský kurz, který proběhne v Záhoří v Orlických horách.

Okresní kolo ve sportovním lezení

Memoriál Jana Chvály

Dne 5. 1. se uskutečnilo okresní kolo ve sportovním lezení. V tomto dá se říci mladém a v dnešní době čím dál více modernějším sportu, který v naší zemi nemálo proslavil lezec Adam Ondra, jsme měli jako škola celkem bohaté zastoupení. A jak je tomu na naší škole zvykem, tak se naši žáci v této disciplíně opět vyšvihli. Závodilo se ve dvou disciplínách, na rychlost a na obtížnost. Soutěž byla určena jak pro první, tak i pro druhý stupeň. Po postupu našich žáků z oblastního kola se konalo okresní kolo a opět to hostila škola Na Lukách v Poličce. Za zmínku stojí určitě jména našich medailistů.

Dívky 1. stupeň – Jánová Jozefína – 3. místo (rychlost). Dívky 2. stupeň (6. - 7. třída) – Tauerová Magdaléna – 3. místo (rychlost), 3. místo (obtížnost), Jánová Mariana – 2. místo (rychlost), 2. místo (obtížnost), Moučková Julie – 1. místo (rychlost), 1. místo (obtížnost)

Chlapci 2. stupeň (6. - 7. třída) – Lenk Štěpán – 1. místo (rychlost), 1. místo (obtížnost), Vraspír Ondřej – 2. místo (obtížnost).

Velká pochvala za vzornou reprezentaci určitě patří i dalším závodníkům, kteří naší školu zastupovali, a i když se neumístili na prvních příčkách, tak se v těžké konkurenci rozhodně neztratili.

Autor článku: Martin Opina

Předávání prvního vysvědčení

Ve středu 31. 1. proběhlo na pavilonu ZŠ Masarykova slavnostní předávání prvního vysvědčení. Den si prvňáčci opravdu užili. Navštívit je přišli zástupci z města, paní ředitelka i paní zástupkyně. Děti dostaly na památku korunku královského věnného města Polička, pastelky a omalovánky. A za odměnu jsme všichni vyrazili do kina na film Přání. Momentky ve fotogalerii.

M.B.

Okresní a krajské kolo turnaje v šachu

Dne 13. prosince 2023 se konalo okresní kolo šachového turnaje v kulturním domě Fabrika ve Svitavách. Naši školu reprezentovala dvě družstva. Za 1. stupeň: Miroslava Kofanová 3.D, Matěj Zavřel 3.A, Matyáš Křemenák 5.B, Ondřej Koreček 4.B a Jan Frommel 4.B. Družstvo se umístilo na 3. místě a postoupilo do krajského kola.Postup do kraje a krásné 2. místo vybojovali i žáci 2. stupně: Stanislav Urban 9.A, Ondřej Bartoň 9.A, Petr Bouška 8.D, Adam Šafář 7.A a Vratislav Laška 9.A.

Účast na krajském kole, které se konalo ve středu 24. ledna 2024 ve Svitavách, se nesla ve znamení nemoci některých našich hráčů, což poznamenalo výsledky družstev. Družstvo 1. stupně: Miroslava Kofanová 3.D, Matěj Zavřel 3.A, Ondřej Koreček 4.B a Jan Frommel 4.B obsadilo 12. místo z 12 zúčastněných družstev. Družstvo 2. stupně: Stanislav Urban 9.A, Ondřej Bartoň 9.A , Pavel Bouška 8.A a Ondřej Kovář 7.D obsadilo 14.místo z 18 zúčastněných družstev.

Všem žákům blahopřejeme a děkujeme za výbornou reprezentaci školy.

K. Šimková

 

Copyright © 2024 ZŠ Masarykova Polička. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

Počet návštěv - Dnes: 40 | Včera: 47 | Týden: 296 | Měsíc: 87 | Celkem: 299458