Projekt Putování za Broučky

sam 2903Letos uplynulo 170 let od narození jimramovského rodáka Jana Karafiáta. Zároveň si připomínáme 140. výročí prvního vydání Broučků. Jelikož se snažíme, aby měli naši žáci povědomí i o regionálních autorech, seznámili se šesťáci se spisovatelem a jeho dílem formou tříměsíčního projektu.

Vše vypuklo v polovině února, kdy si žáci začali shánět knihu Broučci.

„Slunko bylo u samého západu a svatojánští broučci vstávali.“ – tato slova se pro ně stala pomyslnou vstupní branou do světa svatojánských broučků. Společnou četbou v hodinách literatury zkombinovanou s domácí samostatnou četbou se stali svědky Broučkova života od jeho dětství, přes dospívání, rodičovství až k úmrtí celé jeho rodiny.

 

Během četby vypracovali žáci projekt o životě a díle J. Karafiáta. Když Broučky přečetli, vytvořili plakát (referát) o této knize. Žáci si také pomocí různých technik vyrobili svého Broučka. A zde si děti zaslouží velikou pochvalu. Díky jejich šikovnosti a nápaditosti zdobí 6. třídy Broučci ze dřeva, látky, papíru, modelovacích hmot a jiných materiálů. Šest nejoriginálnějších Broučků jsme přihlásili do výtvarné soutěže, kterou organizuje ZŠ Jimramov společně s Úřadem Městyse Jimramova. Vyhlášení vítězů proběhne 28. 5. 2016. Věříme, že díla našich žáků osloví porotu stejně, jako oslovila spolužáky i učitele.

Tečku za celým projektem udělala exkurze do Jimramova. Zde děti navštívily Síň rodáků s expozicí o J. Karafiátovi. Procházkou po Jimramově se seznámily s rodným domem J. Karafiáta, sochou Broučka, rodným domem bratří Mrštíků a dalšími místními památkami.

Celý projekt se vydařil. Žáci se s nadšením zapojili do jeho zpracování.

Projekt očima žáků:

„Celý projekt byl pěkně promyšlený. Byl to dobrý nápad udělat tak velký projekt. Nejvíce se mi líbila exkurze do Jimramova, kde jsme navštívili Síň rodáků. Také mě bavilo číst knížku Broučci. Byla bych ráda, kdybychom takovéto projekty občas dělali.“ K. Pešavová, 6.A

„Projekt Broučci mě moc bavil. Byla to zábava. Velice se mi líbilo, jak jsme četli knížku. Byla poučná a zajímavá. Nejvíce mě bavilo, jak jsme byli v Jimramově. Zajímavá byla Síň rodáků. Moc děkuji, paní učitelko, za toto bezvadné téma. Bylo to super!“ L. Demelová, 6.A

„Bylo to velice zajímavé. Vyzkoušeli jsme si něco vyrobit, pracovat ve skupině a spoustu dalších věcí. Nejvíce se mi líbil výlet. Povídali jsme si o bratrech Mrštíkových, ale také o knize Broučci. Její autor se jmenoval Jan Karafiát. Viděli jsme různá vydání knihy. Ale bavila mě i výroba Broučka, který postoupil i do soutěže.“ Jan Jelínek, 6.A

Copyright © 2024 ZŠ Masarykova Polička. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

Počet návštěv - Dnes: 52 | Včera: 73 | Týden: 348 | Měsíc: 902 | Celkem: 303017